První Salon v ČR o licencích Creative Commons byl uspořádán v Praze
V předvánočním čase se konal CC Salon v Praze. Na programu byly workshopy i přednášky zahraničních i českých expertek a expertů na licence CC.
Na konferenci zaznělo řada příspěvků a komentářů, většina z nich se nasla v duchu podpory licencí CC, které mají potenciál přinášet kultivovanost a větší respekt k autorskému zákonu (WSHP CC licence a vzdělávání), který je „málo intuitivní, to je důvod, proč ho málo lidí respektuje a není to chyba lidí“ (Petr Jansa). Na workshopech také zazněl názor, že licence CC „mohou pomoci k zastavení rozevírajících se nůžek mezi chudými a bohatým v oblasti přístupu k informacím“ (WSHP CC licence a vzdělávání).
Účastníci si vyslechli příklady dobré praxe z následujících oblastí:
- CC licence a vzdělávání (Martin Vejražka – Wikiskripta, Martin Komenda – MEFANET, Klára Sušická – eKnihovna a Lukáš Križko – Metodický portál www.rvp.cz)
- CC licence a umění (hudba, video, grafika) (Jakub Michálek – video archiv Pirátské strany, ediční komise UK, Kolektiv Osvobozeného biografu)
- CC licence a digital born informace (Petra Pejsová – Využití Creative Commons licencí v Národním úložišti šedé literatury, Lukáš Gruber – Archiv českého webu (WebArchiv) a licence Creative Commons, Miroslav Langer – Wikipedia a Creative Commons, Aleš Pekárek – Současný stav využití Creative Commons v oblasti informací veřejného sektoru)
V hlavním panelu pak zazněly příspěvky od Katarzyny Sawko z Fundacja Nowoczesna Polska, Zuzany Adamové z Creative Commons Slovensko, právníka a spoluautora české verze licencí CC Petra Jansy a člena pracovní skupiny pro správu české verze licencencí CC Lukáše Grubera.
Více informací naleznete v publikovaných prezentacích nebo v připravované české verzi knihy The Power of Open.
Jednotlivé prezentace jsou k dispozici níže:
CC a informace veřejného sektoru
CC a Národní úložiště šedé literatury
CC licence v praktickém využití
CC licence včera, dnes a zítra